Štěňátka LR "D"/ Puppies LR litter "D"

19.10.2020

Na jaře 2021 plánujeme první vrh naší odchované fenky labradorského retrievera Rézy "Celeste Gray Čerešňa Lipov" (3 roky). Réza má velice milou dobráckou povahu, s velkou vděčností cení veškerý čas, který jí člověk věnuje. Je oddanou a nekonfliktní fenkou, je zdravě sebevědomá. Vyrostla a žije společně ve smečce i se svojí matkou Chiquitou "Chiquita Lady Alison" (ta v únoru 2021 oslaví své 9. narozeniny). Díky dvojímu zázemí naší rodinné chovatelské stanice (Lipov a Ruprechtov) má Réza občas "dovolenou" mezi smečkou flatcoated retrieverů. Pohodově zvládá pobyt v jiné smečce, od prvního okamžiku se přizpůsobila jejímu režimu. Nádherně se chovala ke štěňátkům FCR, která byla narozená v naší CHS a pomáhala o ně pečovat, socializovat je. Jsme nadšení z jejích pracovních vloh a brilantního používání nosu, jako správný labrador si bez okolků razí cestu hustým porostem, křovím, rákosím a jiným náročným terénem. Ví, že "auto" znamená výlet, ať už za výcvikem či jinam. Sedí v něm ve vteřině, co se otevře. Ve velice krátkém čase (3 týdnů) zvládla přípravu na své první lovecké zkoušky a tyto v první ceně hravě obstála. Stavbou těla se jedná o výbornou fenu s pevnou kostrou, silným a hlubokým hrudníkem a správným úhlením končetin, s pevnými packami. Má širokou lebku s dobře utvářeným stopem a středně hnědýma očima. Réza má správný nůžkový zkus s pevnými zdravými zuby. Protože jí chybí jeden zub, a to levá P4, musí být kryta pouze plnochrupým jedincem. Réza je zdravá fena, která dosavadně netrpěla žádným zdravotním problémem. Má výborné výsledky vyhodnocení RTG kyčlí, loktů a ramen - HD A/A, ED 0/0, OCD 0/0, zároveň byla vyšetřena na luxaci pately 0/0. S ohledem na význam genetické zátěže vyskytující se u tohoto plemene je dnes již standardem kvalitního chovu vyšetření na nejčastější genetická onemocnění. I v tomto ohledu jsme velice vděční za její genetický potenciál CNM/HNPK - čistá, SD 2 - čistá, prcd-PRA - čistá, OSD - čistá, EIC - přenašeč, DM exon 2 - čistá.

Každý vrh plánujeme velmi dlouho a zodpovědně. Při výběru krycího psa klademe vysoké nároky na jeho kvalitu, zejména zdraví (a to nejen zdraví samotného krycího psa, ale také jeho předků v linii), zachování nízkého koeficientu inbreedingu (tedy co nejmenší příbuznost) s tím, aby rodokmen krycího psa byl s rodokmenem naší feny co nejvíce ve vzájemném souladu. Jsou pro nás zásadní vrozené vlohy k práci s přirozenou chutí zavděčit se svému vůdci, tedy pro toto plemeno tolik vlastní "will to please", standardu odpovídající exteriér, a v neposlední řadě úžasná, veselá, milá a nekonfliktní povaha.   

Krycího psa momentálně pečlivě vybíráme. Brzy zveřejníme více informací. V případě zájmu o štěně labradorského retrievera z naší chovatelské stanice nás neváhejte kontaktovat, přijímáme předběžné rezervace. 

Réza "Celeste Gray Čerešňa Lipov"